Nasi Uczniowie z wizytą w Warszawie

W dniu 29 kwietnia grupa uczniów z klas V i VI ZPS Kluczewsko uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Zwiedzanie Stolicy rozpoczęliśmy pod Kolumną Zygmunta III Wazy. Pod opieką pani przewodnik podziwialiśmy najpiękniejsze warszawskie zabytki: Zamek Królewski, Mury obronne „Starej Warszawy”, Barbakan, Warszawką Syrenkę, Belweder i wiele, wiele innych. Spod Pałacu Prezydenckiego udaliśmy się na Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć uroczyste przekazanie warty.

Po atrakcjach historycznych udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. Zwiedzanie CNK rozpoczęliśmy od wystawy czasowej – „Mikroświat” opowiadającej o historii i współczesności mikroskopii. Uczniowie odkrywali na niej urządzenia i metody pozwalające zobaczyć to, co niewidoczne. M. in. oko muchy, pyłek akacji, organizmy tak małe, że w uchu igły zmieściłoby się ich milion. Po Mikroświecie przyszedł czas na „Korzenie Cywilizacji” gdzie muzyka idzie ramię w ramię z matematyką, a architektura z fizyką. „Człowiek i środowisko” to kolejny przystanek na ścieżce zwiedzania. Tutaj przedmiotem obserwacji jest Twoje ciało, jego sprawność, ograniczenia i możliwości. Następnie udaliśmy się do „Strefy światła” gdzie pogrążona w mroku galeria daje okazję do poznania własności światła i doświadczenia różnego rodzaju iluzji optycznych. W „Świecie w ruchu” czyli najbardziej dynamicznym miejscu w całym centrum odkrywaliśmy ruch w skali makro i mikroruch począwszy od organizmu człowieka, przez fale świetlne, sejsmiczne, dźwiękowe, na elektronach kończąc. Najwięcej czasu nasi uczniowie spędzili w miejscu zwanym „Majsternia” gdzie przy stołach warsztatowych mogli samodzielnie podjąć wyzwania inżynieryjne, naukowe, logiczne, mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku – słomki, papier, spinacze, kulki, gumki, itp. Największym zainteresowaniem wycieczkowiczów cieszył się „latający dywan” oraz symulator trzęsienia ziemi.

Naszą wizytę w stolicy zakończyliśmy zwiedzaniem przepięknych ogrodów na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, po czym zmęczeni ale z uśmiechami na twarzy udaliśmy się w podróż powrotną do Kluczewska.

M. Auguścik - Osicka, B. Celebańska - Suliga, T. Dębowski, M. Krzysztoszek, M. Sobczyk

Zdjęcia z wycieczki: tutaj