Na zajęciach z plastyki przed świętami pojawiają się tematy związane z przygotowaniem i wykonaniem własnoręcznej dekoracji. A czym byłyby te święta bez ozdób? Do najbardziej znanych należą ozdoby choinkowe (bombki, gwiazdki). W klasach szóstych pojawiają się tematy nawiązujące do obrzędowości ludowej np. pająk ze słomy. Czym więc jest pająk?

Pająki należały do tradycyjnych form zdobniczych. Była to ozdoba wnętrz mieszkalnych w postaci przestrzennej, barwnej konstrukcji wieszana na środku izby. Pająk musiał być lekki i wykonany z łatwo dostępnych surowców pochodzenia miejscowego: słomy, fasoli, grochu, piór, włóczki, kolorowej bibułki. Stanowiły symbol szczęścia i urodzaju w nowym roku.

Wspólnie z uczniami klas szóstych próbowaliśmy odtworzyć atmosferę przygotowań świątecznych dekoracji dawniej na wsi. Niektórzy chętnie włączali się w pracę, inni zastanawiali się po co to wszystko skoro można większość ozdób kupić. Ale czy nie cieszą nas bardziej rzeczy, które jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. W które włożyliśmy nasz wysiłek i które są jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne.

Spróbujcie i przekonajcie się sami ile frajdy i zadowolenia dają wspólne przygotowania ozdób świątecznych.

Barbara Hyska

Zdjęcia TUTAJ: