Siatkarki z Kluczewska piąty raz z rzędu triumfowały w Fałkowie!!! [05 kwiecień 2018]

Siatkarki Szkoły Podstawowej z Kluczewska zwyciężyły w XII Turnieju Mini Piłki Siatkowej Dziewcząt o Puchar Dyrektora PSP w Fałkowie. W tegorocznej edycji zagrało 5 zespołów (PSP Fałków, SP Radoszyce, SP Dobromierz, SP Komorniki, SP Kluczewsko), które rywalizowały systemem „każdy z każdym”.

Wyniki poszczególnych meczów przedstawiają się następująco: Fałków – Komorniki 2:1, Radoszyce – Kluczewsko 1:2, Komorniki – Radoszyce 1:2, Dobromierz – Fałków 0:2, Radoszyce – Dobromierz 2:0, Kluczewsko – Komorniki 2:0, Dobromierz – Kluczewsko 0:2, Fałków – Radoszyce 1:2, Kluczewsko – Fałków 2:0, Komorniki – Dobromierz 2:0.

Klasyfikacja końcowa: 1. SP Kluczewsko, 2. SP Radoszyce, 3. PSP Fałków, 4. SP Komorniki, 5. SP Dobromierz.

Statuetkę dla jednej z pięciu Najlepszych Zawodniczek turnieju została uhonorowana Klaudia Synowiec (SP Kluczewsko) natomiast Najlepszą Zawodniczką (MVP) całego turnieju została wybrana rozgrywająca kluczewskiej drużyny - Nina Parzuchowska (SP Kluczewsko).

Siatkarki z Kluczewska w turnieju o Puchar Dyrektora PSP Fałków są niepokonane od 5 lat! Cieszy szczególnie to, że tegoroczny sukces osiągnął zespół, który w całości składa się z dziewczynek z Rocznika 2006 (klasa V) rywalizujący w zawodach z koleżankami w większości z Rocznika 2005.

SP Kluczewsko w Fałkowie zagrało w składzie: Amelia Mazur (kpt.), Nina Parzuchowska, Wiktoria Łęcka, Klaudia Synowiec, Anna Borowiecka, Nikola Olczyk, Natalia Toborek, Natalia Wójcik, Kinga Turczyn, Emilia Wójcik. Opiekun – p. Tomasz Dębowski

Zdjęcia TUTAJ:

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

"Czarniecki" najlepszy w Kluczewsku [04 kwiecień 2018]

4 kwietnia w hali sportowej w Kluczewsku odbył się IV Turniej Siatkówki Dziewcząt o Puchar Dyrektora ZPS Kluczewsko. W zawodach zagrało 6 zespołów – 5 gimnazjalnych (ZPS Dobromierz, PG Strzelce Małe, Gimnazjum Nr 9 SOS I Kielce, Gimnazjum Nr 9 SOS II Kielce, ZPS Kluczewsko) oraz 1 ponadgimnazjalna (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie).

Wyniki poszczególnych meczów w turnieju przedstawiają się następująco: I faza – Grupa „A”: Gim. 9 SOS II Kielce – ZPS Dobromierz 0:2, ZPS Kluczewsko – Gim. 9 SOS II Kielce 2:0, ZPS Dobromierz – ZPS Kluczewsko 0:2. Grupa „B”: PG Strzelce Małe – Gim. Nr 9 SOS I Kielce  0:2, ZSP Nr 2 Włoszczowa – PG Strzelce Małe 2:0, Gim. Nr 9 SOS I Kielce – ZSP Nr 2 Włoszczowa 1:2. Mecz o V miejsce: Gim. Nr 9 SOS II Kielce – PG Strzelce Małe 2:0. Półfinały: ZSP Nr 2 Włoszczowa – ZPS Dobromierz 2:0, ZPS Kluczewsko – Gim. Nr 9 SOS I Kielce 1:2. Mecz o III miejsce: ZPS Kluczewsko – ZPS Dobromierz 2:0. Finał: ZSP Nr 2 Włoszczowa – Gim. Nr 9 SOS I Kielce 2:0.

Klasyfikacja końcowa turnieju: 1. ZSP Nr 2 Włoszczowa, 2. Gim. Nr 9 SOS I Kielce, 3. ZPS Kluczewsko, 4. ZPS Dobromierz, 5. Gim. Nr 9 SOS II Kielce, 6. PG Strzelce Małe.

Najlepszą zawodniczką turnieju (MVP) została wybrana Martyna Kowalczyk z ZSP Nr 2 Włoszczowa (absolwentka Gimnazjum w Kluczewsku).

Na zakończenie turnieju wszystkie drużyny zostały uhonorowane pamiątkowymi dyplomami i pucharami, które wręczyła pani Irena Orzechowska – Dyrektor Zespołu Przedszkolno – Szkolnego w Kluczewsku.

ZPS Kluczewsku w turnieju zagrało w składzie: Karolina Jambor (kpt.), Wioleta Kuliś, Kinga Walasek, Oliwia Kubis, Olga Tyszer, Martyna Dudek, Patrycja Wicik, Aleksandra Teklak, Magdalena Okoń. Opiekun – p. Tomasz Dębowski

Zdjęcia TUTAJ:

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Konkurs Wielkanocny [29 marzec 2018]

27 marca odbyło się rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego przez Samorząd Uczniowski oraz Bibliotekę Szkolną na najładniejszą kartę wielkanocną. Spośród 51 uczestników wyłoniono zwycięzców.

W kategorii klas I-III
I miejsce- Lena Czarny Marszałek kl. Ib
II miejsce- Emilia Dobrowolska kl. III
III miejsce- Blanka Celebańska kl. Ib
Wyróżnienie- Wirginia Adamus kl. Ia

W kategorii klas IV- VII
I miejsce- Paulina Wrzeszcz kl. Va
II miejsce- Adrianna Prokop kl. IVa
III miejsce- Marta Zięcik kl. IVa
Wyróżnienie- Kinga Koza kl. IVa i Marta Cieślak kl. VIIa

Podczas wręczania nagród uczennice z Dziecięco- Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki wprowadziły nas w wiosenną atmosferę czytając wiersze własnego autorstwa
pt. „Wiosenne zabawy bociana i żabek” oraz „Radość z wiosennych dni”.
Zwycięzcy oraz wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Samorząd Uczniowski.

Organizatorzy

Zdjęcia TUTAJ:

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Na planie filmowym [29 marzec 2018]

W  poniedziałek 26 lutego grupy przedszkolne i uczniowie klas I-III wzięli aktywny udział w Interaktywnym Widowisku Telewizyjnym pt. „Szewczyk Dratewka na planie filmowym” przygotowanym przez aktorów Teatru Show. Podczas przedstawienia, które odbyło się w Domu Kultury we Włoszczowie dzieci zobaczyły jak pracuje ekipa filmowa, a zdobywcy „szczęśliwego biletu” wystąpili na scenie odgrywając wskazane role. Wszyscy mogli obserwować kolejne etapy powstawania bajki i zdobyć nowe doświadczenia w tej dziedzinie.
Film, który powstał przy udziale naszych wychowanków po zmontowaniu przez filmowców zostanie opublikowany na stronie naszej szkoły.

Dziękujemy Panu Wójtowi Rafałowi Pałce za sfinansowanie przejazdu uczniów.

Agnieszka Herczyńska

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Kino-Szkoła [29 marzec 2018]

W Domu Kultury we Włoszczowie organizowane są  zajęcia w ramach Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej i Społecznej ,,KinoSzkoła”. W programie są: cykl profilak-tyczno-społeczny, cykl przyrodniczy i warsztaty społeczne. Uczniowie klas Ia i Ib  będą uczestni-czyli w zajęciach raz w miesiącu.

23 III 2018r. dzieci skorzystały z  zajęć cyklu profilaktyczno-społecznego,,Filmowe drogowskazy” skierowanego do uczniów edukacji wczesnoszkolnej.

Na początku odbyła się prelekcja, której celem było wprowadzenie dzieci w tematykę filmu. Uczniowie zrozumieli, że zwierzę to nie zabawka i należy wziąć odpowiedzialność za zwierzęcego przyjaciela. Następnie odbyła się projekcja filmu pt. ,,Ptyś i Bill” opowiadającego o rodzinie, która przygarnęła  psa ze schroniska dla zwierząt i o perypetiach związanych z tą decyzją.

Kontakt dziecka z wartościowym dziełem filmowym stwarza świetna okazję do podejmowania rozmów nawet na trudne tematy.

Barbara Włódzik, Jolanta Noga

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Pewne zwycięstwo Siatkarek SP Kluczewsko w Radoszycach [24 marzec 2018]

24 marca w Radoszycach odbył się kolejny turniej dziewcząt z cyklu „Świętokrzyskie Volley Cup”. Zawody rozgrywano w trzech kategoriach: „2”, „3” i „4”. W „trójeczkach” tradycyjne zagrały dwie reprezentacje ze Szkoły Podstawowej z Kluczewska. W początkowej fazie grano w dwóch grupach 6 – zespołowych, następnie półfinały i finały. Grupa „A”: AS I Radoszyce, Victoria I Włoszczowa, Victoria III Włoszczowa, SP II Kluczewsko, Gala Skarżysko – Kamienna, Start Dobromierz. Grupa „B”: AS II Radoszyce, Victoria II Włoszczowa, SP I Kluczewsko, Plas Kielce, Ćmińsk, FUN SPORT Kielce.

Wyniki dziewcząt z Kluczewska: Grupa „A”: SP II Kluczewsko – Gala Skarżysko 6:15; SP II Kluczewsko – Victoria III Włoszczowa 15:9; SP II Kluczewsko – AS I Radoszyce 13:15; SP II Kluczewsko – Victoria I Włoszczowa 15:6; SP II Kluczewsko – Start Dobromierz 15:9. Grupa: „B”: SP I Kluczewsko – AS II Radoszyce 15:5; SP I Kluczewsko – FUN SPORT Kielce 15:4; SP I Kluczewsko – Plas Kielce 15:7; SP I Kluczewsko – Victoria II Włoszczowa 15:4; SP I Kluczewsko – Ćmińsk 15:9. Półfinał: SP I Kluczewsko – AS I Radoszyce 15:4, Finał: SP I Kluczewsko – Gala Skarżysko Kam. 15:11

Dziewczęta z pierwszego zespołu pewnie triumfowały w turnieju. Dobrze zaprezentował się także drugi zespół, który mimo osłabienia (absencja Natalii Toborek) zajął III miejsce w grupie „A” i ostatecznie został sklasyfikowany na V pozycji w całych zawodach.

Najlepszą zawodniczką (MVP) turnieju „trójek” została Wiktoria Łęcka (SP I Kluczewsko) rozgrywająca bardzo dobre zawody.

SP Kluczewsko w turnieju zagrało w składzie: Pierwszy zespół: Amelia Mazur, Wiktoria Łęcka, Nina Parzuchowska, Emilia Wójcik. Drugi zespół: Klaudia Synowiec, Nikola Olczyk, Natalia Wójcik, Kinga Turczyn. Opiekun – p. Tomasz Dębowski

Zdjęcia TUTAJ:

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Dni Bezpieczeństwa Cyfrowego w Szkole Podstawowej w Kluczewsku [20 marzec 2018]

20 marca 2018 r rozpoczęły się Dni Bezpieczeństwa Cyfrowego w Szkole Podstawowej w Kluczewsku. Zainaugurowane zostały one warsztatami, które zrealizowano w klasach IV i VI i które dotyczyły bezpiecznego, zgodnego z prawem i odpowiedzialnego korzystania z urządzeń cyfrowych i Internetu. Podsumowaniem zajęć był quiz sprawdzający poziom posiadanej  wiedzy. Uczniowie rozwiązując zadania testowe opublikowane przez NASK Państwowy Instytut Badawczy w ramach Dnia Nowych Technologii w Edukacji zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej mogli nie tylko zweryfikować swoje umiejętności, ale i zdobyć dyplom potwierdzający posiadane umiejętności.

Małgorzata Lipniak

Zdjęcia TUTAJ:

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Dzień Liczby "Pi" [20 marzec 2018]

15 marca 2018 r uczniowie Szkoły Podstawowej w Kluczewsku wzięli udział w corocznych światowych obchodach Dnia Liczby Pi. Dzień ten obchodzony na świecie już po raz 30 stał się inspiracją dla uczniów i nauczycieli do bliższego zapoznania się z rolą tej liczby w matematyce i innych dziedzinach nauki. Młodzi ludzie wspierani przez uczących ich nauczycieli matematyki poznali historię i zastosowanie szerokie liczby Pi. Finałem dnia był "żywy łańcuch uczniowski", w którym ustawili się wszyscy uczestnicy trzymając w rękach kolejne cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi.
Małgorzata Lipniak, Barbara Herczyńska, Małgorzata Krzysztoszek
Zdjęcia TUTAJ:
Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Siatkarki ZPS Kluczewsko zdobyły Puchar Wójta!!! [17 marzec 2018]

Reprezentacja Siatkarek Zespołu Przedszkolno – Szkolnego w Kluczewsku triumfowała w rozgrywanym w hali sportowej w Kluczewsku - VII Turnieju Piłki Siatkowej Kobiet o Puchar Wójta Gminy Kluczewsko. W zawodach wystąpiło 5 zespołów: ZPS Kluczewsko, ZPS Dobromierz, Top Girls, Start Dobromierz i Kluczewsko. Grano systemem „każdy z każdym”, 2 sety do 21 punktów.

Wyniki poszczególnych spotkań przedstawiają się następująco: Start Dobromierz – Kluczewsko 0:2 (17:21; 10:21), ZPS Dobromierz – Top Girls 0:2 (14:21; 4:21), Kluczewsko – ZPS Dobromierz 2:0 (21:13; 21:15), ZPS Kluczewsko – Start Dobromierz 2:0 (21:17; 21:16), ZPS Dobromierz – ZPS Kluczewsko 0:2 (5:21; 15:21), Top Girls – Kluczewsko 1:1 (21:10; 23:25), ZPS Kluczewsko – Top Girls 1:1 (12:21; 21:19), Start Dobromierz – ZPS Dobromierz 2:0 (21:14; 21:10); Top Girls – Start Dobromierz 2:0 (21:10; 21:10), Kluczewsko – ZPS Kluczewsko 0:2 (19:21; 13:21).

Klasyfikacja końcowa turnieju: 1. ZPS Kluczewsko – 7 pkt., 2. Top Girls – 6 pkt., 3. Kluczewsko – 6 pkt. 4. Start Dobromierz – 2 pkt., 5. ZPS Dobromierz – 0 pkt.

Najlepszą zawodniczką turnieju (MVP) została Martyna Dudek (ZPS Kluczewsko).

Zwycięstwo szkolnej drużyny z Kluczewska jest sporą niespodzianką, gdyż była to razem z ZPS Dobromierz najmłodsza drużyna w turnieju. Dziewczęta świetnie poradziły sobie grając przeciwko starszym koleżankom, nie ponosząc żadnej porażki co dobrze rokuje przed zbliżającymi się ważnymi szkolnymi rozgrywkami wojewódzkimi.

Na zakończenie turnieju drużyny biorące udział w zawodach zostały uhonorowane pamiątkowymi statuetkami. Wszystkie panie biorące udział w turnieju oraz zasiadające na trybunach zostały obdarowane słodkimi upominkami, które wręczył Wójt Gminy Kluczewsko – p. Rafał Pałka.

Zwycięską drużynę ZPS Kluczewsko w turnieju reprezentowały: Karolina Jambor (kpt.), Wioleta Kuliś, Olga Tyszer, Oliwia Kubis, Martyna Dudek, Kinga Walasek, Patrycja Wicik. Opiekun – p. Tomasz Dębowski.

Zdjęcia TUTAJ:

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Ogłoszenie - 100 lat naszej szkoły [17 marzec 2018]

W związku ze zbliżającymi się obchodami 100- lecia naszej szkoły prosimy wszystkich, którzy są w posiadaniu zdjęć szkolnych, w szczególności z lat międzywojennych, 50-ych i 60-ych XX wieku, różnych pamiątek szkolnych (np. świadectw szkolnych z w/w okresu, mundurków szkolnych), wspomnień, o ich przekazanie do sekretariatu szkoły. Po zeskanowaniu zwrócimy je właścicielom. Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy.

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Prozę czytamy i omawiamy, a poezję tworzymy! [15 marzec 2018]

Uczniowie z Zespołu Przedszkolno – Szkolnego w Kluczewsku należący do Dziecięco - Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki podczas spotkań w bibliotece szkolnej, omawiają przeczytane książki. Postanowili również spróbować swoich sił w działaniach twórczych. Wspólnie piszą wiersze o różnorodnej tematyce.

Zachęcamy wszystkich do przeglądania strony internetowej naszej szkoły, gdzie w zakładce piszemy wiersze, zamieszczana jest  twórczość poetycka młodych klubowiczów.

                                                                          

Szczęśliwe misie 

Dziś wszystkie misie na całym świecie

swoje święto mają.

Cieszą się, skaczą, śpiewają, bawią

i do każdego dziecka mocno przytulają.

Miś Uszatek i Puchatek,

Colargol, Yogi czy też Gumiś

dziś świętują i swoją dobroć dzieciom okazują.

Uczniowie z naszej szkoły misie naśladują

i pomoc swoją chorym dzieciom również deklarują.

Do akcji „Pluszowy miś pomaga dziś” chętnie przystąpiły

i pluszaczki ze swoich domów poprzynosiły.

Potem fundacji „Jesteśmy blisko” z radością je przekazały

i w ten sposób innym dzieciom „promyczek słońca” dały.

 

Małgorzata Walasek

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

ZABAWA Z QUILLINGIEM [14 marzec 2018]

Na zajęciach świetlicowych zaproponowałyśmy dzieciom zabawę z quillingiem. Dzieci były zdziwione słysząc tak obco brzmiące słowo, ale w praktyce okazało się dla nich prostym zadaniem. To potwierdza powiedzenie „Nie taki diabeł straszny jak go malują”.

Na czym zatem polega quilling? Quilling to technika z rodzaju papieroplastyki służąca do tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru, zwiniętych w kształt sprężyny spiralnej i odpowiednio uformowany przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru. Możemy zakupić odpowiednie narzędzia potrzebne do pracy (igły, grzebienie, podstawkę służącą do formowania odpowiedniego kształtu, paski papieru), jak również wykorzystać wsuwki
i grzebienie do włosów.

Uczniowie chętnie wykorzystują tę technikę tworząc różne kompozycje. Tak naprawdę zależy to tylko od naszej wyobraźni. Wykonaliśmy quillingiem  kartki na Dzień Kobiet i kartki wielkanocne.

Mamy nadzieję, że to początek miłej przygody z quillingiem.

Wychowawcy świetlicy: Barbara Hyska, Joanna Nowicka, Agnieszka Piskorek, Marzena  Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Dzień Kobiet - Wybory Miss (FOTO) [10 marzec 2018]

9.  marca uczniowie klas VII oraz II i III  gimnazjalnych zebrali się na sali gimnastycznej, aby uczcić Dzień Kobiet. Chłopcy  przygotowali dla koleżanek  konkurs na szkolną miss. O tytuł zawalczyły: Wioletta Kuliś – kl. VII a, Karolina Jambor – kl.VII b, Zuzanna Gadek  - kl. II a,  Olga Tyszer – kl. II b, Krystyna Kapitańska – kl. III a i  Patrycja Wicik  - kl. III b.

Uczestniczki rywalizowały w konkurencjach sprawdzających błyskotliwość umysłu,  doświadczenie  kulinarne,  sprawność fizyczną.   Najwięcej emocji wśród publiczności i samych uczestniczek wywołała  prezentacja umiejętności tanecznych i wokalnych..

Jury przyznało tytuł Wicemiss Szkoły Krystynie  Kapitańskiej. Zwycięski tytuł Miss Szkoły 2018 otrzymała Wiola Kuliś.  BRAWA  DLA WAS,  DZIEWCZYNY ! 

Wszystkim kandydatkom do tytułu gratulujemy odwagi, kreatywności oraz poczucia humoru.

Samorząd Uczniowski

Zdjęcia TUTAJ:

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Dzień Kobiet [10 marzec 2018]

Być kobietą, być kobietą…

8 marca to jedno z najpiękniejszych świąt w roku. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali część artystyczną. Cała społeczność szkolna z zainteresowaniem słuchała wierszy, piosenek i życzeń.  Głównym punktem  programu były tańce w stylu country wykonane przez grupę przedszkolną O „b” oraz uczennice z klas III – IV.  Był to dzień pełen radości i uśmiechu dla wszystkich Pań, tych dużych i tych najmłodszych.

Samorząd Uczniowski

Zdjęcia TUTAJ:

Film: TUTAJ:

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Siatkarki z Kluczewska zdobyły Puchar Dyrektora ZPS Dobromierz [08 marzec 2018]

8 marca w Dobromierzu odbył się Turniej Siatkówki Dziewcząt o Puchar Dyrektora Zespołu Przedszkolno – Szkolnego w Dobromierzu. W zawodach zagrało 5 zespołów: PSP Fałków, SP/Gim. Gowarczów, ZPS Kluczewsko, ZPS Dobromierz (Klasy VII, II i III) oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 we Włoszczowie (Klasy I i II). Grano systemem „każdy z każdym”, dwa sety do 21 punktów.

Wyniki poszczególnych spotkań przedstawiają się następująco: Kluczewsko – Dobromierz 2:0 (21:14; 21:7); Fałków – Gowarczów 0:2; Włoszczowa – Dobromierz 2:0; Kluczewsko – Fałków 2:0 (21:13; 21:0!); Włoszczowa – Gowarczów 2:0; Dobromierz – Fałków 1:1; Gowarczów – Kluczewsko 2:0 (21:13; 23:21); Włoszczowa – Fałków 2:0; Gowarczów – Dobromierz 1:1; Włoszczowa – Kluczewsko 1:1 (21:18; 13:21).

Klasyfikacja końcowa turnieju: 1. ZPS Kluczewsko, 2. ZSP nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego Włoszczowa, 3. SP/Gim. Gowarczów, 4. ZPS Dobromierz, PSP Fałków.

Na zakończenie rozgrywek czołowe drużyny zostały uhonorowane pamiątkowymi pucharami, które wręczył p. Andrzej Konopka – wicedyrektor Zespołu Przedszkolno – Szkolnego w Dobromierzu.

ZPS Kluczewsko w turnieju zagrało w składzie: Karolina Jambor (kpt.), Wioleta Kuliś, Martyna Dudek, Kinga Walasek, Oliwia Kubis, Olga Tyszer, Patrycja Wicik, Aleksandra Teklak, Magdalena Okoń. Opiekun – p. Tomasz Dębowski

Zdjęcia TUTAJ:

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Statystyki:
Wszystkich news'ów: 656 | Wszystkich kategorii: 1 |
Najnowszy news: FINAŁ KONKURSU OGÓLN... | Najczęściej czytane: Przekaż 1% podatku [20309]