Dzień Papieski (Fotogaleria) [19 październik 2017]

Zdjęcia TUTAJ:

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Sezon Siatkarski czas zacząć! III Miejsce Naszych Dziewcząt na początek... [18 październik 2017]

W dniu dzisiejszym w Gowarczowie odbył się pierwszy z eliminacyjnych turniejów do „Świętokrzyskiego Volley Cup”. Jako pierwsze rywalizację rozpoczęły dziewczęta z rocznika 2004. W zawodach zagrało 8 drużyn a wśród nich Reprezentacja SP Kluczewsko. Rozgrywki toczyły się w dwóch grupach, gdzie rozgrywano 2 sety do 21 punktów. SP Kluczewsko w grupie „A” mierzyło się z SP Nr 1 Skarżysko Kamienna, SOS SP Nr 24 Kielce oraz SP Dobromierz. Wyniki meczów  grupowych przedstawiają się następująco: Kluczewsko – Skarżysko Kam. 1:1, Dobromierz – Kielce 0:2, Kluczewsko – Kielce 1:1, Dobromierz – Skarżysko 1:1, Kluczewsko – Dobromierz 2:0, Kielce – Skarżysko Kam. 2:0. Klasyfikacja grupy „A”: 1. Kielce, 2. Kluczewsko, 3. Skarżysko Kam., 4 Dobromierz. W meczu o III miejsce w całych rozgrywkach nasze dziewczęta pokonały 2:0 drużynę z Gowarczowa (II miejsce w grupie „B”).

Do przyszłorocznego finału zakwalifikowały się dwie pierwsze drużyny (SOS SP Nr 24 Kielce, SOS SP Nr 25 Kielce). Nasze dziewczęta będą miały okazję awansować do Wielkiego Finału w kolejnych turniejach eliminacyjnych.

Mamy ogromną nadzieję, że już niebawem powróci do naszej drużyny niezastąpiona Karolina Jamróz, która z całą pewnością wzmocni siłę tej drużyny i awans do Finału będzie tylko formalnością.

Karolinie życzymy jak najszybszego  powrotu do zdrowia i oczywiście serdecznie Ją pozdrawiamy…

SP Kluczewsko w Gowarczowie zagrało w składzie: Karolina Jambor (kpt.), Wioleta Kuliś, Paulina Liczberska, Kinga Walasek, Emilia Turczyn, Magdalena Okoń, Aleksandra Teklak. Opiekun – p. Tomasz Dębowski

Zdjęcia TUTAJ:

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Martyna Dudek w Turnieju Nadziei Olimpijskich!!! [17 październik 2017]

14 i 15 października w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich COS w Szczyrku rozgrywany był 28. Turniej Nadziei Olimpijskich dziewcząt. Uczestniczyły w nim kadry szesnastu województw.

Niezmiernie miło nam jest poinformować, że w tymże turnieju jako Reprezentantka Województwa Świętokrzyskiego uczestniczyła uczennica II klasy oddziału gimnazjalnego w Zespole Przedszkolno – Szkolnym w Kluczewsku – Martyna Dudek.

Podstawowym celem tych zawodów jest przegląd uzdolnionej siatkarsko młodzieży pod kątem szkolenia centralnego. Jest to pierwszy nabór do młodzieżowych reprezentacji narodowych w piłce siatkowej halowej oraz piłce siatkowej plażowej.

Turniej Nadziei Olimpijskich to zawody, których głównym celem jest wybór jak najlepszych zawodniczek, które mają trafić do Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Dotyczy to zarówno dziewcząt jak i chłopców. Mamy świadomość tego, że każdy chce wygrać ten turniej. Chcę jednak podkreślić, że główną ideą jest wybór najlepszych młodych siatkarek, które staną przed szansą nauki w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku – powiedział Waldemar Wspaniały, Szef Programu Siatkarskich Ośrodków Szkolnych.

Oprócz rozgrywanych meczów dziewczęta uczestniczące w turnieju uczestniczyły w testach sprawnościowych, które nadzorowali trenerzy Szkoły Mistrzostwa Sportu oraz koordynatorzy Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, m.in. Wiesław Popik, Grzegorz Wagner, Jacek Siatarek, Andrzej Peć i Marek Kwieciński.

W końcowym rozrachunku Reprezentacja Województwa Świętokrzyskiego w Turnieju Nadziei Olimpijskich uplasowała się na 14 miejscu.

Przypomnijmy, że Martyna jako uczennica Szkoły Podstawowej w Kluczewsku zdobywała brązowy oraz złoty medal Mistrzostw Województwa Świętokrzyskiego w Mini-Piłce Siatkowej. Reprezentowała także naszą szkołę w Mistrzostwach Polski „Kinder+Sport”- Częstochowa’2016. Obecnie jest ona zawodniczką UKS Victoria Włoszczowa.

Sukces Martyny jest wspaniałą motywacją do pracy dla jej młodszych koleżanek, które trenują siatkówkę na zajęciach popołudniowych w ramach Akademii Skry Bełchatów. Udowadnia ona, że nawet w tak małej miejscowości jak Kluczewsko, dzięki pasji i zaangażowaniu na treningach można spełniać swoje najskrytsze marzenia.

Martynie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów…

Materiały źródłowe: http://www.orlikvolleymania.pl/

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Dzień Edukacji Narodowej [17 październik 2017]

W piątek 13 października odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia zorganizowana z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Trzecioklasiści  zaprosili wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły do baśniowego świata. Wcieleni w ulubione postacie przekazali słowa wdzięczności za trud, uśmiech i serce włożone w ich wychowanie. Jaś i Małgosia przynieśli kosze słodyczy, wróżki przekazały swoje magiczne dary, natomiast rybak obiecał złowić złotą rybkę. Życzenia złożyły też krasnale na czele z królewną Śnieżką, Calineczka, Czerwony Kapturek, wilk, elf i czarownica. Para królewska ogłosiła wielki bal, a dzieci z oddziału przedszkolnego wspaniale wykonały układ taneczny. Wszystko po to, by ten dzień był najwspanialszy w roku, by wszyscy zgromadzeni goście poczuli się wyjątkowo.

A.Skórnicka i A.Herczyńska

Zdjęcia TUTAJ:

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Wyjątkowy Gość w Naszej Szkole [11 październik 2017]

11 października Szkołę Podstawową w Kluczewsku odwiedził wyjątkowy gość – siatkarz PGE Skry Bełchatów -  Patryk Czarnowski, wielokrotny Reprezentant Polski w siatkówce.

W hali sportowej na p. Patryka czekali uczniowie szkoły podstawowej oraz oddziałów gimnazjalnych. Oficjalnego przywitania wszystkich uczestników dokonał pan Rafał Pałka – Wójt Gminy Kluczewsko oraz pani Irena Orzechowska –Dyrektor ZPS w Kluczewsku. Następnie przyszedł czas na „bliższe” poznanie pana Patryka. Rozpoczęła się seria pytań, w których „brylowali” najmłodsi. Padło wiele konkretnych pytań oraz wiele takich, które rozbawiły wszystkich uczestników spotkania do łez.

Kolejnym etapem spotkania były oczywiście wspólne zdjęcia oraz autografy. Każda klasa oraz grupa treningowa wykorzystały okazję aby zrobić sobie pamiątkową fotografię. Wszyscy uczestnicy otrzymali autografy naszego szacownego gościa.

Niestety, bycie sławnym siatkarzem to nie tylko zdjęcia i autografy, ale przede wszystkim trening i ciężka praca. Po godzinnym pobycie pan Patryk musiał wracać do swojego klubu, aby przygotowywać się do niezwykle prestiżowego spotkania PGE Skry Bełchatów z Asseco Resovią Rzeszów.

Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mieli okazję gościć w naszej placówce tak wspaniałych siatkarzy. Już wkrótce udajemy się do naszych przyjaciół z Bełchatowa z rewizytą aby wspierać ich swoim dopingiem w meczu ligowym.

Przypomnijmy, że uczniowie Szkoły Podstawowej z Kluczewska od września tego roku trenują siatkówkę w ramach Akademii Skry Bełchatów. W treningach biorą udział dziewczynki z klasy V i młodsze. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu, w godzinach popołudniowych w hali sportowej.

Cieszy też to, że przygodę z siatkówką rozpoczęły już także dziewczynki z klasy I (6 i 7 – latki), które raz w tygodniu spotykają się na zajęciach rekreacyjno – sportowych ukierunkowanych na mini-siatkówkę.

PGE SKRA Bełchatów – Serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy…

Społeczność Siatkarska SP Kluczewsko

Zdjęcia TUTAJ:

 

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Wybraliśmy nowego Przewodniczącego Szkoły [08 październik 2017]

Wybory przewodniczącego SU w naszej szkole poprzedzone były dwutygodniową kampanią przedwyborczą, podczas której kandydaci prezentowali społeczności uczniowskiej na własnoręcznie przygotowanych plakatach swoje programy wyborcze. W ten sposób zachęcali wyborców do oddania głosu na ich osobę.
We wtorek, 3 października  uczniowie na specjalnie przygotowanych kartach oddali swój głos na wybranego kandydata.  Następnie komisja przeliczyła głosy i podsumowała wyniki wyborów.
Spośród jedenastu kandydatów największą liczbę głosów otrzymali:
Aleksandra Teklak kl. VIIb
Jakub Szostkiewicz kl. IIIa gimn.
Natalia Wójcik kl. Va
Nową przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole została Aleksandra Teklak, uczennica klasy VIIb.

Gratulujemy i życzymy owocnej pracy

Samorząd Uczniowski

Zdjęcia TUTAJ:

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Wybory Mistera Szkoły [08 październik 2017]

W naszej szkole po raz kolejny odbyły się wybory Mistera Szkoły. Piątego października w sali gimnastycznej o miano najprzystojniejszego chłopaka walczyło 6 kandydatów, którzy mieli do wykonania „trudne” zadania oceniane przez jury.
Impreza rozpoczęła się od przedstawienia uczestników. Byli to uczniowie: Grzegorz Domoradzki – kl. VIIa, Mateusz Bąk – kl. VIIb, Konrad Szczukocki – kl. IIa, Krystian Kuliś – kl. IIb, Jakub Margas – kl. IIIa, Jerzy Wolniewicz – kl. IIIb.
Na początku zabawy przeprowadzono krótki test z wiedzy ogólnej. Kolejną konkurencją podlegającą ocenie był taniec z wybraną partnerką. Następnie uczniowie mieli okazję wykazania się umiejętnością wiązania krawata.  Dwie ostatnie  konkurencje były najtrudniejsze, w których chłopcy pletli warkocze oraz wykonywali makijaż swoim koleżankom.
Po długich naradach jury wyłoniło zwycięzcę. Misterem Szkoły został Jakub Margas.

Organizatorzy

Zdjęcia TUTAJ:

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Zuchowe Wędrówki [08 październik 2017]

Spacerem po leśnej drodze rozpoczęła się piesza wycieczka gromady zuchowej (uczniów klasy III) do gospodarstwa agroturystycznego we wsi Praczka. Maszerując dzieci nazywały drzewa, krzewy, grzyby w ich naturalnym środowisku. Podziwiały uroki jesieni. Utrwaliły sobie warstwową budowę lasu. Zbierały ciekawe okazy tworzywa przyrodniczego. Po godzinnej wędrówce trzecioklasiści dotarli na miejsce. Z pomocą gospodarzy rozpalili ognisko. Po zjedzeniu samodzielnie upieczonych kiełbasek rozpoczęły się gry i zabawy. Atrakcje spowodowały, że zuchy niechętnie wracały do domu. Mimo zmęczenia bez narzekania dotarli na plac szkolny, gdzie czekali już rodzice. Opowieściom nie było końca. To było bardzo udane, wspólnie spędzone piątkowe popołudnie.

                       Opiekun gromady zuchowej  A. Skórnicka i wychowawca kl.III A. Herczyńska

Zdjęcia TUTAJ:

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Konkurs Recytatorski - "Otuleni Jesienią" [03 październik 2017]

Biblioteka Szkolna i Samorząd Uczniowski
w Zespole Przedszkolno- Szkolnym w Kluczewsku serdecznie zapraszają uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie recytatorskim pt.

„Otuleni jesienią”

REGULAMIN KONKURSU

Organizatorzy: Biblioteka Szkolna i Samorząd Uczniowski.

Termin: 16 listopada 2017r., godz. 9.00

Miejsce : Biblioteka Szkolna w Zespole Przedszkolno – Szkolnym w Kluczewsku

1. Cele konkursu:

 •  rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich,
 • upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci i młodzieży,
 • zainteresowanie uczniów poezją,
 • zachęcanie do występowania na scenie,
 • prezentacja umiejętności uczniów,
 • uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze

Zasady uczestnictwa:

 1. Konkurs adresowany jest do uczniów klas I-III , IV-V i VI- VII  szkół podstawowych.
 2. Jury oceniać będzie recytatorów w trzech grupach wiekowych: 
 •   Szkoła podstawowa klasy I – III
 • Szkoła podstawowa klasy IV – V
 • Szkoła podstawowa klasy VI – VII

3. Każdą grupę wiekową może reprezentować jeden uczestnik.
4. Każdy uczestnik prezentuje przynajmniej 1 wiersz; czas prezentacji nie może przekraczać 5 min.
5. Jury oceniając prezentacje uczestników będzie uwzględniać:

 • dobór repertuaru
 •  analizę głosową utworu,
 • kulturę słowa,
 • ogólny wyraz artystyczny.

 

Jury przyzna w poszczególnych kategoriach nagrody i wyróżnienia.


6. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest dostarczenie do dnia 31.10.2017r.  karty zgłoszenia na adres: Zespół Przedszkolno – Szkolny w Kluczewsku, ul. Leśna 1, 29 – 120 Kluczewsko.

Regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie internetowej szkoły: www.spkluczewsko.na16.pl

Kontakt telefoniczny dotyczący spraw konkursu: 44 7814287

Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w konkursie.

Regulamin oraz Karta Zgłoszenia - do pobrania TUTAJ:

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Spotkanie z Naszym Absolwentem [03 październik 2017]

26 września 2017 roku miało miejsce spotkanie klas trzecich z absolwentem naszego gimnazjum Michałem Ziębą, który obecnie jest studentem Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Najpierw nasz gość opowiedział, jak wyglądała jego dotychczasowa edukacja. Zwrócił szczególną uwagę na systematyczność w procesie zdobywania wiedzy. Nic nie przychodzi nam bez pracy i potrzeba wiele wysiłku, by zdobyć upragniony zawód.
Podczas spotkania Michał podkreślił, że nauka jest drogą, która pozwoli w przyszłości osiągnąć sukces. Dlatego należy regularnie poszerzać swoje wiadomości i umiejętności. Zwrócił uwagę gimnazjalistów na ogromną rolę medycyny w życiu każdego z nas. Pokazał przygotowaną przez siebie prezentację, która przedstawiała opis przypadku choroby nowotworowej u młodego człowieka. Na tym przykładzie udowodnił, jak potrafi być podstępna i przez wiele lat nie dawać żadnych objawów. Stąd też prosił uczniów, by regularnie się badali i zwracali uwagę na spożywane produkty, które w dużym stopniu wpływają na nasz stan zdrowia. Później odpowiadał na pytania uczniów.
Podsumowując stwierdził, że przed trzecioklasistami drzwi do sukcesu stoją otworem, ponieważ każdy jest kowalem swojego losu. Kończąc podkreślił, że kilka lat temu też był uczniem tego gimnazjum i wkrótce to może ktoś z nich będzie mógł przyjść i opowiedzieć o swoich sukcesach.

Zdjęcia TUTAJ:

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Uczniowie z Gminy Kluczewsko na "Zielonej Szkole" [02 październik 2017]

W dniach 25 – 29.09.2017r. pięćdziesięcioosobowa grupa uczniów ze szkół: ZPS Kluczewsko, ZPS Dobromierz, ZPS Komorniki wzięła udział w projekcie  „Zielona Szkoła” realizowanym przez Gminę Kluczewsko, współfinansowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Celem projektu było propagowanie i wymiana wiedzy w obszarze różnorodności biologicznej, ochrony środowiska i efektywnego wykorzystania jego zasobów. Uczestnictwo w projekcie umożliwiło uczniom zwiedzanie interesujących miejsc województwa świętokrzyskiego, takich jak:

 • Bałtów (Park Jurajski – ścieżka z dinozaurami, Muzeum Jurajskie, Prehistoryczne Oceanarium, Gondwana)
 • Sandomierz (Brama Opatowska, Zbrojownia, Bazylika Katedralna Narodzenia Marii Panny, Dom Długosza, kościół św. Jakuba, Ogród Botaniczny, Rezerwat Góry Pieprzowe, Wąwóz Królowej Jadwigi)
 • Święty Krzyż (Muzeum Przyrodnicze ŚPN, Klasztor Oblatów, gołoborza)
 • Koprzywnica(warsztaty malarskie, degustacja koprzywnickich podpłomyków)
 • Trzykosy (warsztaty florystyczne w Starym Młynie)
 • Polanów (tłocznia soków „Sam Raj”)
 • Wielogóra (Izba Regionalna, degustacja lokalnych „praznali”)
 • Obrazów (wizyta w najstarszym sadzie jabłoniowym, degustacja jabłek, Izba Tradycji Ogrodniczej)
 • Ostrów (Ośrodek Pomocy Dzikim Zwierzętom „Ptasi Azyl”)
 • Chęciny (Jaskinia „Raj”)
 • Zagnańsk (pomnik przyrody Dąb Bartek).

Ponadto uczestnicy „Zielonej Szkoły” brali udział w zajęciach edukacyjnych z zakresu ekologii i ochrony przyrody.

Pobyt w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym „Leśne Kąty” w Sudole (miejsce zakwaterowania) sprzyjał integracji uczniów między innymi podczas wspólnych gier, zabaw, ogniska.

Wycieczki, warsztaty edukacyjne, spotkania integracyjne dostarczyły uczniom wielu wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć.

Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji „Zielonej Szkoły” składamy serdeczne podziękowania.

Opiekunowie: Beata Bąk, Dorota Chrzanowska, Teresa Tańska, Małgorzata Walasek

Zdjęcia TUTAJ:

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Dzień Chłopaka w Klasach Pierwszych [02 październik 2017]

Dnia 29 IX 2017r. uczniowie klas pierwszych byli na wycieczce w Przedborzu. Najpierw odwiedzili Muzeum Ludowe Ziemi Przedborskiej. Wystarczyło przekroczyć  niepozorną furtkę, by znaleźć się w innym świecie. Znajduje się tam wiele cennych, głównie etnograficznych i historycznych, eksponatów. Dzieci mogły zobaczyć ciekawe ekspozycje, między innymi:

- podwórze wiejskie z wystawą dawnych narzędzi rolniczych,

- izbę ludową urządzoną w XIX-wiecznym stylu,

- salę upamiętniającą zanikające rzemiosło: rymarstwo, szewstwo,  plecionkarstwo,

- kuźnię .

     Uczniowie z zaciekawieniem przyglądali się eksponatom, pytali, do czego służyły zgromadzone przedmioty. Była to ciekawa lekcja historii związana z Ziemią Przedborską.

Następnie dzieci udały się do sali zabaw ,, Figloraj”. Tu przez dwie godziny korzystały z wielu atrakcji, jakie oferuje bawialnia; m.in.: zjeżdżalni, labiryntów, basenów z piłeczkami. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się także kąciki zabaw, w których mogły malować kredkami, budować z klocków, jeździć samochodzikami. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i zadowolenia wrócili do szkoły. W ten sposób, łącząc miłe z pożytecznym, uczcili Dzień Chłopaka.

Barbara Włódzik, Jolanta Noga

Zdjęcia TUTAJ:

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

"Śmieci sprzątamy, o naszą Ziemię dbamy" [27 wrzesień 2017]

Jak co roku, we wrześniu odbywa się wielkie "Sprzątanie Świata", którego celem jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska.
W naszej szkole akcję tą wspólnie podjęli harcerze, zuchy oraz uczniowie klasy Va.
W pierwszą środę jesieni dzieci wyposażone w rękawice i foliowe worki wyruszyły sprzątać naszą okolicę. Uczniowie wyporządkowali teren  szkoły oraz część pobliskiego lasu.
Sprzątanie było okazją do rozmów na temat jakże ważnych spraw segregacji śmieci, recyclingu oraz konieczności dbania o naszą Planetę Ziemię.

Aleksandra Skórnicka
Małgorzata Krzysztoszek

Zdjęcia TUTAJ

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Sprzątanie Świata przez Naszych Przedszkolaków [27 wrzesień 2017]

"Jestem małym ekologiem,
O przyrodę zawsze dbam.
Chcę by na naszej pięknej Ziemi
Przyjemniej wszystkim żyło się nam!"

26 września przedszkolaki z zajęć dodatkowych z wielkim entuzjazmem uczestniczyły w akcji „Sprzątanie świata”. Dzień rozpoczął się od pogadanki na temat: „Dlaczego należy dbać o środowisko, w którym żyjemy?". Wyposażone w worki oraz rękawiczki ochronne dzieci wyruszyły na poszukiwanie śmieci, sprzątały  teren wokół szkoły. Przedszkolaki bardzo zaangażowały się w tę akcję i starały się sumiennie wykonać swoje zadanie. Poprzez udział w takich akcjach rozwijana jest w dzieciach potrzeba dbania o przyrodę po to, aby mogły korzystać z jej uroków.     Mamy więc nadzieję, że udział przedszkolaków w SPRZĄTANIU SWIATA już zaczyna przynosić efekty dla nas WSZYSTKICH!

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Uczniowie Naszej Szkoły na Zielonej Szkole (Fotorelacja) [25 wrzesień 2017]

Zielona Szkoła - DzieńV


Zdjęcia TUTAJ:

Zielona Szkoła - Dzień IV


Zdjęcia TUTAJ:

Zielona Szkoła - Dzień III


Zdjęcia TUTAJ:

Zielona Szkoła - Dzień II


Zdjęcia TUTAJ:

Zielona Szkoła - Dzień I

Zdjęcia: TUTAJ

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Statystyki:
Wszystkich news'ów: 515 | Wszystkich kategorii: 1 |
Najnowszy news: Dzień Papieski (Foto... | Najczęściej czytane: Przekaż 1% podatku [13705]