II MIEJSCE W PUCHARZE TYMBARKU [21 listopad 2014]

II MIEJSCE W PUCHARZE TYMBARKU

Bardzo miłą niespodziankę sprawili młodzi chłopcy z Zespołu Przedszkolno – Szkolnego w Kluczewsku, którzy rywalizowali w Eliminacjach Powiatowych XV Turnieju Piłki Nożnej „Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku” w kategorii U-10.

            Nasi reprezentanci z klasy III i II SP zostali Wicemistrzami Powiatu Włoszczowskiego w kategorii U-10 (10 lat i młodsi). Sukces jest tym większy, że dla każdego z tych chłopców był to pierwszy turniej piłkarski jaki grali w swoim życiu.

            W zawodach wzięło udział 6 drużyn z całego powiatu włoszczowskiego.  Turniej rozgrywany był w dwóch grupach. Grupę A stanowili: SP Nr 1 Włoszczowa, SP Nr 2 Włoszczowa, SP Konieczno. Grupę B natomiast: SP Kurzelów, SP Bukowa i ZPS Kluczewsko. W rozgrywkach grupowych nasi chłopcy najpierw zremisowali z Kurzelowem 0:0, następnie pokonali SP Bukowa 1:0 po golu Jakuba Walaska. W meczu Kurzelowa z Bukową padł wynik 4:0.

Dzięki zajęciu drugiego miejsca w grupie w półfinale zawodów ZPS Kluczewsko trafił na drużynę Szkoły Podstawowej Nr 2 z Włoszczowy. Emocjonujący mecz zakończył się bezbramkowym wynikiem i o awansie do finału decydowały rzuty karne. Po dwóch wykorzystanych karnych (Jakub Walasek, Kacper Pura) oraz udanych interwencjach w bramce Damiana Barczyńskiego, Kluczewsko zwyciężyło 2:1 i awansowało do finału. W wielkim finale chłopcy spotkali się z bezsprzecznie najlepszą drużyną turnieju, z SP Nr 1 Włoszczowa, z którą to, niestety przegrali, 0:6.

            II miejsce i tak jest wielkim sukcesem dla tych młodych piłkarzy, którzy dopiero kilka razy spotkali się  razem na wspólnym treningu. Miejmy nadzieję, że ich kolejne, regularne spotkania zaowocują podobnymi sukcesami w przyszłości.

ZPS Kluczewsko w Turnieju reprezentowali: Jakub Prokop (III klasa), Jakub Walasek (III), Damian Barczyński (III), Bartłomiej Marcinkowski (III), Oskar Glanda (III), Jakub Szrek (III), Krystian Wróbel (III), Diminik Szymczyk (III), Kacper Pura (II), Brajan Pury (II). Opiekun – p. Tomasz Dębowski

Zdjęcia TUTAJ.

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

BO TO DZIEŃ JEST PASOWANIA [21 listopad 2014]

BO TO DZIEŃ JEST PASOWANIA

Przedszkolaki z Zespołu Przedszkolno – Szkolnego w Kluczewsku mają już za sobą pierwszą najważniejszą uroczystość - Pasowanie na Przedszkolaka, które odbyło się 14.11.2014r. Był to szczególny dzień dla dzieci oraz ich pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publicznością. Podczas uroczystości dzieci z oddziałów przedszkolnych zaprezentowały swoje umiejętności, które zdobyły podczas pobytu w przedszkolu: śpiewały, tańczyły, recytowały wiersze.  Po zakończonej części artystycznej zaproszono Panią Dyrektor Irenę Orzechowską aby zaczarowała wszystkich w prawdziwych przedszkolaków. Dzieci złożyły Uroczystą Przysięgę  a ogromnym ołówkiem dokonał się akt pasowania. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało dyplom a od rodziców słodki rożek obfitości.

Dzień ten na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i ich rodziców.

Anna Błotnicka, Alina Czarny Marszałek

Przedszkolaki z Zespołu Przedszkolno – Szkolnego w Kluczewsku mają już za sobą pierwszą najważniejszą uroczystość - Pasowanie na Przedszkolaka, które odbyło się 14.11.2014r. Był to szczególny dzień dla dzieci oraz ich pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publicznością. Podczas uroczystości dzieci z oddziałów przedszkolnych zaprezentowały swoje umiejętności, które zdobyły podczas pobytu w przedszkolu: śpiewały, tańczyły, recytowały wiersze.  Po zakończonej części artystycznej zaproszono Panią Dyrektor Irenę Orzechowską aby zaczarowała wszystkich w prawdziwych przedszkolaków. Dzieci złożyły Uroczystą Przysięgę  a ogromnym ołówkiem dokonał się akt pasowania. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało dyplom a od rodziców słodki rożek obfitości.                                                                                                                                           Dzień ten na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i ich rodziców.

 

Anna Błotnicka

Alina Czarny Marszałek

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

ŚNIADANIE DAJE MOC [21 listopad 2014]

ŚNIADANIE DAJE MOC

Pierwszaki z ZPS Kluczewsko przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc” która ma na celu zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!  W związku z założeniami programu nauczyciele pragną przekazać najmłodszym cenne informacje, w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania i roli prawidłowego żywienia. Dzieci aktywnie i twórczo uczestniczyły w prowadzonych zajęciach i warsztatach. Z wielkim zapałem i starannością stworzyły w klasach piramidy żywienia oraz uczyły się przygotowywania smacznych i zdrowych posiłków.

Wiele satysfakcji i radości sprawiło dzieciakom zaniesienie swoim najbliższym sałatek owocowych i warzywnych przygotowanych własnoręcznie.

7 listapada (8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania) w dzieci o godzinie 9:00 zasiadły do wspólnego śniadania. Z przyniesionych produktów przygotowały smaczne, zdrowe kanapki . Na stole pojawiły się również produkty mleczne oraz owoce. Jako alternatywę do soków dzieci przygotowały smaczny i pożywny koktajl owocowy, który dostarczył energii na cały poranek.

Ewelina DuminPoleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

AKCJA PIERWSZAKI [21 listopad 2014]

AKCJA PIERWSZAKI

Jeż Edek i jego przyjaciele w zabawny i przyjazny sposób przekazał pierwszakom ważne informacje o zdrowiu, higienie i bezpieczeństwie. 17 listopada po raz kolejny uczniowie z Kluczewska mogli uczestniczyć w akcji „Pierwszaki” organizowanej przez Echo Dnia. Dzieci bawiły się świetnie, śpiewały piosenki, rozwiązywały zagadki. Niewątpliwie ogromną atrakcją było zobaczenie strażaków, możliwość przymierzenia hełmów oraz użycia sprzętu gaśniczego. Na długo również zostaną w pamięci umiejętności pana policjanta , który sprawnie prezentował kierowanie ruchem na skrzyżowaniu oraz przypominał o zasadach bezpieczeństwa. W nagrodę za aktywny udział dzieci dostały w prezencie znaczki odblaskowe. W tym roku do akcji dołączyła również fundacja „Jesteśmy blisko” i obdarowała dzieciaki odblaskowymi workami . Uczniowie klas pierwszych z naszej szkoły biorą udział w akcji Echa Dnia na najsympatyczniejszą klasę w województwie świętokrzyskim. Zachęcamy do głosowania. Więcej informacji na stronie Echa Dnia.

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

I MIEJSCE W FINALE WOJEWÓDZKIM [19 listopad 2014]

WOJEWÓDZKI SZKOLNY  ZWIĄZEK  SPORTOWY  W  KIELCACH

KOMUNIKAT  KOŃCOWY

FINAŁU  WOJEWÓDZKIEGO   II  FESTIWALU  MINI-PIŁKI SIATKOWEJ

SZKÓŁ  PODSTAWOWYCH  DZIEWCZĄT  rocznik  2002 i młodsze

O  PUCHAR  MARSZAŁKA  WOJEWÓDZTWA    ŚWIĘTOKRZYSKIEGO

     Zawody finałowe zostały rozegrane dnia 14 listopada 2014 r.  w hali sportowej Gimnazjum Mirzec. W turnieju uczestniczyło sześć zespołów szkolnych wyłonionych    w rozgrywkach miejskich, gminnych, powiatowych oraz półfinałach wojewódzkich. Zespół przygotował i prowadził Grzegorz Żal

 

PODZIAŁ  NA  GRUPY  kat. dziewcząt

GRUPA A

 

 

 

                               

 

GRUPA B

1.

SP Kluczewsko

 

 

 

                               

1.

SP Radoszyce

2.

SP Niedźwice

 

 

 

                               

2.

SP Nr 13 Skarżysko Kam.

3.

SP Osiny

 

 

 

                               

3.

SP Łomno

 

 

                                            WYNIKI  SPOTKAŃ  W  GRUPACH 

Grupa A

SP Kluczewsko – SP Osiny

2:0

Grupa B

SP Radoszyce – SP Łomno

1-2

Grupa A

SP Niedźwice – SP Osiny

2-0

Grupa B

SP Nr 13 Skarżysko – SP Łomno

1-2

Grupa A

SP Kluczewsko – SP Niedźwice

2-1

Grupa B

SP Radoszyce – SP Nr 13 Skarżysko

1-2

TABELA Gr. A

 

                             

 

 

 

TABELA Gr. B

1.

SP Kluczewsko

       

4

         

4-1

 

                             

 

 

1.

SP Łomno

     

4

           

4-2

2.

SP Niedźwice

       

3

         

3-2

 

                             

 

 

2.

SP Nr 13 Skarżysko

     

3

           

3-3

3.

SP Osiny

       

2

         

0-4

 

                             

 

 

3.

SP Radoszyce

     

2

           

2-4

 

 

 

                                          WYNIKI  SPOTKAŃ  FINAŁOWYCH

 

o miejsca 3-4

SP Niedźwice – SP Nr 13 Skarżysko Kam.

             

2-0

o miejsca 1-2

SP Łomno – SP Kluczewsko

             

1-2

 

 

 TABELA  KOŃCOWA   DZIEWCZĄT

1.

SP Kluczewsko

2.

SP Łomno

3.

SP Niedźwice

4.

SP Nr 13 Skarżysko Kamienna

5-6.

SP Radoszyce

SP Osiny

 

         Najlepsze  szkoły uczestniczące w finale wojewódzkim  zostały udekorowane pamiątkowymi pucharami, medalami, dyplomami oraz pierwsze trzy zespoły otrzymały sprzęt sportowy /piłki siatkowe/  oraz  bilety  i zwrot kosztów przejazdu na mecz KS Effector  Kielce  ufundowane przez: Marszałka Województwa Świętokrzyskiego  Pana  Adama  Jarubasa. Zdjęcia TUTAJ.

 

WICEPREZES WSZS KIELCE

Mgr Dariusz Kos

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

HARCERSKI HOŁD [18 listopad 2014]

11 listopada podczas gminnych obchodów Święta Niepodległości w Kluczewsku harcerze z naszej szkoły pełnili Wartę Honorową przy pomniku upamiętniającym ofiary faszystowskiego terroru.

Pamiętali także o grobach żołnierzy poległych w czasie II Wojny Światowej znajdujących się na cmentarzu w Kluczewsku. Zapalili znicze oraz złożyli kwiaty oddając w ten sposób cześć i szacunek poległym.

Aleksandra Skórnicka

Zdjęcia: tutaj

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

ZAJĘCIA OTWARTE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO [18 listopad 2014]

ZAJĘCIA OTWARTE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
ZAPROSZENIE

W DNIU 21 LISTOPADA 2014R. (PIĄTEK)
W GODZ.11.10 - 11.55
ODBĘDĄ SIĘ ZAJECIA OTWARTE
Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
ZAPRASZAM RODZICÓW UCZNIÓW KLASY IA.
Małgorzata Auguścik - Osicka

ZAPROSZENIE

W DNIU 24 LISTOPADA 2014R. (PONIEDZIAŁEK)
W GODZ.11.10 - 11.55
ODBĘDĄ SIĘ ZAJECIA OTWARTE
Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
ZAPRASZAM RODZICÓW UCZNIÓW KLASY IC.
Małgorzata Auguścik - Osicka

ZAPROSZENIE

W DNIU 26 LISTOPADA 2014R. (ŚRODA)
W GODZ.11.10 - 11.55
ODBĘDĄ SIĘ ZAJECIA OTWARTE
Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
ZAPRASZAM RODZICÓW UCZNIÓW KLASY IB.
Małgorzata Auguścik - Osicka
Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Obchody Dnia Niepodległości [07 listopad 2014]

Obchody Dnia Niepodległości

Dnia 7 listopada 2014r. uczniowie klas gimnazjalnych i harcerze ze szkoły podstawowej przedstawili montaż słowno - muzyczny poświęcony obchodom Dnia Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Następnie narratorzy i recytujący przypomnieli czasy, kiedy to Polacy walczyli w obronie Naszej Ojczyzny. Ośpiewano pieśni narodowe, a także zaprezentowano wymarsz wojsk polskich (w roli polskich żołnierzy wystąpili uczniowie klas drugich gimnazjalnych). Młodzi Harcerze postawili znicze na symbolicznym Grobie Nieznanego Żołnierza. Święto Niepodległości jest bardzo ważne dla Polaków. Wielu ludzi przelało swoją krew za naszą wolność. Obchody tej uroczystości mają przypominać o ważnym dla nas wydarzeniu, czyli odzyskaniu przez Polskę Niepodległości po 123 latach niewoli.

Daria Bugajniak (Uczennica II klasy PG Gimnazjum)

Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć na profilu facebooka PG Kluczewsko.

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

UROCZYŚCIE ŚLUBUJEMY [30 październik 2014]

UROCZYŚCIE ŚLUBUJEMY

W dniu 28.10.2014r. w Zespole Przedszkolno – Szkolnym w Kluczewsku odbyło się ślubowanie klas pierwszych. W uroczystości tej uczestniczyli licznie przybyli goście. Pierwszaki z niecierpliwością oczekiwali na to święto. Pod kierownictwem wychowawczyń klasy Ia, Ib i Ic przygotowały część artystyczną. Droga do „zostania uczniem” była dość długa a to za sprawą złej wróżki, która zaczarowała dzieci. Jedynym sposobem na zdjęcie zaklęcia było zdobycie przez dzieci czterech symboli z krainy: wiedzy, pracy, miłości i uśmiechu. Dzieci perfekcyjnie przebyły tą drogę wykazując się pracowitością , miłością i wytrwałością. Nawet wypicie soku z cytryny nie sprawiło im problemu. Tym sposobem dobra wróżka mogła zdjąć z nich zły czar. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania przez p. dyrektor Irenę Orzechowską oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów i słodkich upominków. Po oficjalnej części dzieci wraz z rodzicami wróciły do swoich klas gdzie świętowały we wspólnym gronie. Zdjęcia w Galerii.

 Wychowawczynie klas pierwszych

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

SAMORZĄD UCZNIOWSKI SZEŚCIOLATKOM [30 październik 2014]

SAMORZĄD UCZNIOWSKI SZEŚCIOLATKOM

Rok szkolny 2014/2015 jest rokiem przemian. Po raz pierwszy obowiązkowo do klasy pierwszej poszły sześciolatki. W ZPS w Kluczewsku klasy sześciolatków tworzą dwa zespoły Ib i Ic. Samorząd Uczniowski pod kierownictwem p. Grzegorza Źala wyszedł z pomocną dłonią najmłodszym uczniom i zakupił 2 komplety liter alfabetu ruchomego. Litery są niezwykle pomocne w zdobywaniu trudnej umiejętności głoskowania i czytania. Wychowawczynie wraz z dziećmi serdecznie dziękują za okazaną pomoc.

 Ewelina Dumin, Małgorzata Walasek

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

WYPRAWA DO SZKÓŁKI LEŚNEJ [29 październik 2014]

WYPRAWA DO SZKÓŁKI LEŚNEJ

W dniu 22. 10. 2014r. uczniowie klasy III Zespołu Przedszkolno- Szkolnego w Kluczewsku odwiedzili Punkt Edukacji Leśnej w Koniecznie. Po dotarciu na miejsce pierwszą atrakcją było zwiedzanie Izby Edukacji Leśnej, któremu przewodniczył  leśniczy. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, podczas której zdobyły wiele cennych informacji dotyczących okolicznych lasów. Zapoznały się z gatunkami drzew oraz zwierząt i ptaków występujących na naszych terenach. Brały także udział w grach i zabawach edukacyjnych o tematyce leśnej. Następnie uczniowie wybrali się na ścieżkę edukacyjną, gdzie podczas zwiedzania szkółki leśnej rozpoznawali gatunki drzew i krzewów głównie po wyglądzie igieł    i liści. Kapryśna pogoda nie pozwoliła jednak dokończyć wyprawy, dlatego pan leśniczy rozpalił ognisko, przy którym dzieci mogły się ogrzać i upiec kiełbaski. Tego dnia uczniowie miło spędzili czas łącząc zabawę i wypoczynek na świeżym powietrzu z poszerzaniem wiedzy na temat otaczającej ich przyrody. Zdjęcia TUTAJ.

Aleksandra Skórnicka, Agnieszka Herczyńska

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

DZIEŃ PAPIESKI'2014 [27 październik 2014]

DZIEŃ PAPIESKI'2014

Z okazji 36 rocznicy wyboru naszego rodaka – Papieża Jana Pawła II na stolicę Piotrową, 13 .10.2014r. w Zespole Przedszkolno – Szkolnym odbył się konkurs Papieski na etapie szkolnym. Uczniowie byli podzieleni na dwie grupy. Grupa starsza obejmowała dziewięć  osób – były to klasy V - VI,   a grupa młodsza  stanowiła  klasy III - IV i  było  w niej troje uczestników. Pytania dotyczyły biografii Jana Pawła II i w ogólnym zarysie obejmowały pielgrzymki papieskie. Pytania ułożone były w różnej formie:   testy polegające  na wybraniu  prawidłowej odpowiedzi, uzupełnieniu zdań na podstawie opracowania z literatury „Droga do Watykanu”, „Pielgrzymki Jana Pawła II.” I pytania otwarte. Łącznie pytań było 30. Poziom trudności był zróżnicowany ze względu na wiek uczniów. Zwycięzcami konkursu z największą ilością punktów w grupie starszej okazali się uczniowie : Zasada Artur - klasa Va , Nowak Julia  - klasa Va,  Walasek Kinga   - klasa Va, Wąsowicz Bartosz – klasa Vb  Natomiast w grupie młodszej największą ilość punktów uzyskali:  Liczberska Paulina -  klasa IVb , Teklak Aleksandra – klasa IVb,   Kuliś Wioletta  - klasa IVa.

Aby bardziej uczcić rocznicę wyboru Ojca świętego Jana Pawła II,    uczniowie z Zespołu Przedszkolno – Szkolnego i Publicznego Gimnazjum  dodatkowo wystawili dnia 17.10.2014r. dla społeczności szkolnej  montaż słowno – muzyczny poświęcony tej wielkiej postaci. Przygotowali piękną dekoracje sceny a schola – szkolno - parafialna, wspólnie z innymi uczestnikami akademii,  upiększała utworami muzycznymi cały występ, śpiewając piosenki religijne  przy dźwięku gitar. Recytowane teksty odzwierciedlały pontyfikat Jana Pawła II. Przeprowadzony konkurs papieski i zaprezentowane przedstawienie pozwoliło społeczności szkolnej pogłębić wiedzę o wielkim Papieżu Janie Pawle II- świadku wiary, nadziei i miłości. Uświadomiło nam, że nasz ukochany Papież stoi teraz w oknie domu Ojca , patrzy na nas i nam błogosławi. Po zakończonej akademii,  ks. Proboszcz Janusz Breszka i Pani Dyrektor ZPSz wręczyli nagrody książkowe i piękne obrazki upamiętniające naszego rodaka Jana Pawła II uczestnikom konkursu.

Barbara Dumin

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

WYCIECZKA DO SANDOMIERZA [22 październik 2014]

WYCIECZKA DO SANDOMIERZA

14 października uczniowie szkoły podstawowej w Kluczewsku w ramach projektu „W zdrowym ciele wiedzy wiele” wybrali się na wycieczkę do o malowniczego miasta nad Wisłą. Z uwagą słuchali opowieści   przewodnika  o losach m. in. Rycerza Boboli, Jacka Odrowąża, a przede wszystkim Haliny Krępianki. Poznaliśmy historię powstania kościoła św. Jakuba. Z Bramy Opatowskiej i pokładu statku podziwialiśmy piękną panoramę Sandomierza. Przepełnieni marzeniami  przeszliśmy furtą dominikańską zwaną „Ucho Igielne”. W zbrojowni mogliśmy przekonać się, że wcale nie łatwo było być rycerzem . Usłyszeliśmy ciekawostki na temat  różnych gatunków broni, średniowiecznych narzędzi  tortur, mieliśmy także szansę poznać szczegóły ówczesnej mody. Widzieliśmy również zamek, spacerowaliśmy po rynku rozmawiając o miejscach, gdzie był nakręcony „Ojciec Mateusz”. Na zakończenie słuchając miejscowych legend przeszliśmy podziemną trasą  . Zmęczeni, ale pełni wrażeń udaliśmy się na obiad i zakup sandomierskich pamiątek. Zadowoleni wróciliśmy do domu. To była bardzo udana wycieczka. Zdjęcia TUTAJ.

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE [22 październik 2014]

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE

Takie święto to doskonała okazja, aby podziękować nauczycielom za ich trud. Na ich cześć uczniowie klasy III i VIa pod kierunkiem pani Agnieszki Herczyńskiej i Małgorzaty Krzysztoszek przygotowali część artystyczną. Swój występ zadedykowali nauczycielom i pracownikom szkoły w Kluczewsku.  Trzecioklasiści wspierani przez szóstoklasistów śpiewali piosenki, recytowali słowa podziękowania i uznania, obiecywali, że w przyszłości wychowawcy będą z nich dumni. Do życzeń dołączyli się przedstawiciele Samorządów Uczniowskich   wręczając symboliczne upominki. Zdjęcia TUTAJ.

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Sukces naszych siatkarek [18 październik 2014]

Zdjęcia TUTAJ

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Statystyki:
Wszystkich news'ów: 671 | Wszystkich kategorii: 1 |
Najnowszy news: Zielona Szkoła'2018 ... | Najczęściej czytane: Przekaż 1% podatku [22662]